Linux ‘de USB Belleğe Dosya Yazdırma Nasıl Yapılır?

Merhabalar; Bu konumda Linux işletim sistemi üzerinden usb belleklerimize nasıl iso veya başka benzer dosya nasıl yazdırabilirsiniz bunu göreceğiz.

Windows ile usb belleğe dosya yazdırmak konusunu bir sürü blogda görebilirsiniz. Biz ise bu konuda farkımızı koyup linuxde usb belleğe dosya yazdırmayı öğreneceğiz.

Geçenlerde windows’un efi dosyalarında bir bozulma yaşadım ve windows kurtarma ortamına ihtiyacım vardı. Tabi sadece windows olmayınca sadece linux kalıyor bilgisayarda. Windows 10 ‘un ISO dosyasını yükledim ama USB belleğe nasıl yazdıracağım hakkında bir fikrim yoktu. Biraz internette araştırmak istediğimde karşıma hep windowsda usb belleğe nasıl linux yazdıracağım hakkında sonuçlar çıktı. Yabancı bir kaynak buldum ve öğrendim. Öğrendiğim bilgileri sizinle de paylaşmak isterim

Linux ‘de USB Belleğe Dosya Yazdırma

Öncelikle tabiki usb belleğinizin ve yazdıracağınız dosyanın yanınızda olduğunu varsayıyorum. Linux çoğu kişiye karmaşık gelsede emin olun çok kolay. Misal biz windowsda (genellikle) rufus programını bilgisayarımıza kurarak yazdırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Linux bize kendi sisteminde daha kolay bir şekilde yapma olanağını sağlıyor.

Adım -1

Linuxde ki varsayılan programlardan olan diskler progamını açıyoruz.

Adım -2

Soldaki bölmeden usb belleğimizi buluyoruz ve çift tıklıyoruz.

Adım -3

UYARI: Bu kısımda usb belleğinizdeki tüm dosyalar silinecektir. Eğer içinde ilerde işinize yarayacak dosyalar varsa yedeklemeyi unutmayınız.

Sağ üstteki üç noktaya tıklayıp format disk diyoruz. Çıkan sekmeden erase’e karışmıyoruz(önerilen) 2. kısımda eğer windows yazdıracaksak mbr/dos , linux yazdıracaksak GPT yazan seçeneği seçiyoruz ve format diyoruz.

Adım -4

Çıkan ” + ” sembolüne tıklayarak çıkan sekmede sonraki butonuna tıklayın. Ardından yeni çıkan sekmede birim adına istediğiniz ismi girebilisiniz. Türü ise her işletim sisteminde görünebilmesi açısından FAT formatında ayarlayın. Oluştur diyerek işlemin bitmesini bekleyin.

Adım -5

3 nokta seçeneğine tekrardan tıklayarak bu sefer ” Restore Disk Image ” seçeneğine tıklıyoruz ve çıkan sekmeden yazdırılacak dosyamızı seçip onay veriyoruz. Duruma bağlı olarak super user şifrenizi sorabilir. Yazdıktan sonra dosyanın yazdırılmasını bekliyoruz. Bilgisyarınızın hızına ve dosyanın büyüklüğüne de bağlı olarak ortalama 5 dk sürer

Yazdırılma işlemi bittiğinde usb belleğinizi çıkarabilirsiniz. İşte linux ortamında usb belleğe dosya yazdırmak bu kadar kolay. Hiç bir 3. parti yazılım indirmemize veya wine kullanmamıza gerek kalmadı. Linuxde USB Belleğe Dosya Yazdırma konumuzun sonuna geldik. Diğer konularımıza da bakmayı unutmayın.

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz.

Dual Boot Nedir? Dual Boot Nasıl Yapılır?

Leave a Reply