Sosyal Medya Yasası Neler İçermektedir?

İnternet ortamındaki yayınların düzenlenmesini öngören yasa 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Ancak, bu yasanın toplumun önemli kesiminden sosyal medyaya sansür olduğu için tepki gördüğünü ifade edebiliriz. Buna ek olarak, Türkiye’de sıklıkla kullanılan platformları etkileyecek olmasından dolayı da tepkilerin odak noktası olmuştur. Sosyal medya yasası ‘nın detaylarına bakalım.

Sosyal Medya Düzenlemesinde Neler Bulunmaktadır?

Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarının en az bir kişiyi temsilci olarak barındırması istenmektedir. Twitter, Facebook, Instagram ve WhatsApp başta olmak üzere söz konusu sosyal ağ sağlayıcılarının en az bir temsilcisinin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, her bir ağ sağlayıcının altı aylık rapor hazırlaması ve BTK’ya bildirmesi istenmektedir. Söz konusu rapor Türkçe olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca, ilk rapor için Ocak 2021 tarihine kadar verilen süre de Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Sosyal Medya Yasası
Sosyal Medya Yasası

Söz konusu şartlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına verilen cezaların kademeli olarak arttırılması bekleniyor. Para cezalarına ek olarak reklam yasağı verilmesi de söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, cezanın aşamalarına göre bant genişliği daraltma cezası da verilebilir. Yüzde 90’a kadar uygulanabilecek olan daraltmanın ciddi sonuçlarının olacağı tahmin ediliyor.

Sosyal ağ sağlayıcıların temsilci bulundurma zorunluluğunun yanı sıra kullanıcıların IP adreslerinin ve port bilgisinin de verilmesi istenmektedir. Buna ek olarak, ağ sağlayıcılarının yapılan başvurulara 48 saat içerisinde cevap vermesi zorunlu tutulmaktadır.

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsin

Önerilen Yazı:

Tik Tok Pro Nedir? Tik Tok Kullanıcıları Dikkat

Leave a Reply