Nanoteknoloji Çoraplar Ne İşe Yarar?

Nanoteknoloji Çoraplar Ne İşe Yarar?
Ayak kokusu; birçok kişinin muzdarip olduğu bir sorundur. Bu sorunu çözmek adına elinden geleni yapan insanların çabaları bir süre sonra sonuçsuz kalmaktadır. Bu noktada, ayak kokusunu ortadan kaldırmak adına teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir. Duruma el koyan bilim insanları; tasarlamış oldukları nanoteknoloji çoraplarla ayak kokusunu ortadan kaldıracaklarını iddia ediyorlar.

Nanoteknoloji Çoraplar ile Ayak Kokusu Nasıl Önleniyor?

Çinko oksit kullanılan kumaşlar; ayak kokusunu önleme noktasında iki farklı şekilde fayda sağlamaktadır. Her şeyden önce, Bromodosis adı verilen ayak kokusunun oluşumunun önüne geçilmektedir. Buna ek olarak, pitted keratolysis adındaki mantar türündeki bakterilerin oluşumu engellenmektedir.

Nanoteknoloji Çoraplar
Nanoteknoloji Çoraplar

Nanoteknoloji çoraplar; ilk olarak Thai Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra, Tayland’da bulunan Mahidol Üniversitesi’ndeki Siriraj Hastanesi’nde test edilmiştir. Yapılan testlerle beraber çinko oksidin antibakteriyel özellikli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, insan vücudu için herhangi bir zararının olmadığı da ifade edilmiştir. Bir başka deyişle, nanoparçacık; ayak kokusunun önlenmesini sağlayan çoraplar için gayet uygundur.

Tayland’da yapılan araştırmalarda Deniz Akademisi’nde yer alan 148 öğrencinin şikayetleri dikkate alınmıştır. Öğrencilerin önemli bir kısmının ayak kokusu ve ayaktaki bakteri enfeksiyonlarından yana şikayetçi oldukları belirtilmiştir. Hatta, Tayland’daki askeri öğrencilerin neredeyse yüzde 40’lık kısmının ayak kokusundan şikayet ettiği net olarak tespit edilmiştir.

Sonuç olarak, çinko oksitle kaplı çorap giyenler için ayak kokusu bir sorun olmaktan çıkacaktır.

İşinize yaradıysa, tavsiyeniz, içerik fikriniz varsa veya herhangi bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Haftanın En Çok Okunan Konusu: Yapay Zeka Hakkında Yanlış Bilinenler

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz.

Leave a Reply