E-SIM Nedir? E-SIM Neden Kullanılır?

Embedded SIM; bir başka deyişle yerleştirilmiş SIM olarak bilinmektedir. Bu noktada, fiziksel olarak SIM kartı taşınmamaktadır. Bir başka deyişle, kullanıcıların farklı numara kullanmak adına SIM kartı değiştirmesine gerek olmamaktadır. Bu noktada, e-SIM; mutlaka mobil operatör tarafından desteklenmelidir. Ayrıca, etkinleştirilmesinin de en kısa sürede yapılması gerekir. Günümüzde her şebekenin e-SIM desteği bulunmamaktadır. Türkiye’de BTK’nın bu konuda yapmış olduğu özendirici çalışmalar vardır. Bilhassa yerli e-SIM teknolojisinin geliştirilmesi adına birçok çalışmanın olduğunu ifade etmek gerekir. Hadi e-SIM Nedir sorusunu daha detaylı cevaplar verelim.

Neden e-SIM Kullanmak Gerekir?

e-SIM; bilhassa müşterilere getirmiş olduğu esneklikten dolayı tercih edilmektedir. Ancak, birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Her şeyden önce, kullanıcının yeni bir telefon satın aldığında mobil operatörüne başvurması ve hattının eski telefonundan yeni telefonuna geçişinin sağlanmasını istemesi gerekmektedir. Bu detay çok önemli olmasa da birçok kişi için can sıkıcı bir husus olarak görüldüğü bilinmektedir.

E-SIM Nedir? Neden Kullanılır?
E-SIM Nedir? Neden Kullanılır?

e-SIM farklı bir teknoloji olduğu için geçmişe kıyasla farklı dezavantajları da bulunmaktadır. Telefon numaralarının SIM kartların hafızalarına depolanması dönemi çok eskide kalmıştır. Bilhassa iPhone ve Android kullanıcıları için bu durumun asla mümkün olmadığını söylemek gerekir. Fakat, geçmiş yıllarda eski ve ucuz bir telefon kullanan ve telefon rehberini SIM kartlarında tutan kişilerin SIM kart sayesinde e-SIM’li yeni telefonlarına taşınmaları pek kolay olmayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, e-SIM’in hangi operatörler tarafından desteklendiği de araştırılması gereken bir husustur.

İşinize yaradıysa, tavsiyeniz, içerik fikriniz varsa veya herhangi bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Haftanın En Çok Okunan Konusu: Yapay Zeka Hakkında Yanlış Bilinenler

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz

Leave a Reply