Pomodoro Tekniği ile Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi, hayatımızın birçok alanında büyük bir öneme sahiptir. İş böyle olunca zaman yönetimi için farklı farklı taktikler geliştirilmeye başlandı. Ben de bu yazımda sizlere zaman yönetimi tekniklerinden en çok tercih edilen ve birçok başarılı insanın kullandığı pomodoro tekniği ‘ni ve nasıl uygulanılacağını göstereceğim.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980’li yıllarda İtalyan Francesco Cirillo tarafından bulunmuştur. Bu teknik basitçe 25 dakika çalışma, 5 dakika mola şeklindedir. Pomodoro tekniği her alanda kullanılsa da en çok ders çalışmak için kullanılmaktadır.

“Ayrıca pomodoro tekniğini bulan Francesco Cirillo, mutfağında bulunan domates şeklindeki zamanlayıcıdan esinlenmiştir. Pomodoro İtalyanca domates demektir.” 

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

25 dakika çalışma – 5 dakika mola şeklinde 5 periyottan oluşmaktadır. 5. 25 dakika’dan sonra 30dk’lık bir mola gelmektedir. Çalışmanıza 30 dakika dinlendikten sonra kaldığınız yerden daha enerjik bir şekilde devam edebilirsiniz.

Pomodoro tekniğini her türlü zamanlayıcı ile uygulayabilirsiniz. Fakat işinizi kolaylaştıran uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde zamanlayıcıyı sürekli ayarlamak zorunda kalmazsınız. Butona tıklar ve sizi uyarmasını beklersiniz.

Pomodoro Tekniğinde Kullanılan Uygulamalar

Pomodoro için bir çok uygulama olsa da ben önceden kullandığım ve 1 milyon indirme sayısını aşmış olan Focus To-Do uygulamasını göstereceğim.

Focus To-Do

Şık ve kolay bir arayüze sahip olan uygulama hem to-do hem pomodoro olarak kullanılmakta. Yapacaklarınızı ve kaç periyottan oluşacağını giriyorsunuz ve pomodoro tekniğine uygun bir şekilde kendinize verdiğiniz görevleri tamamlıyorsunuz.

Google Play için TIKLA

App Store için TIKLA

Yazımda da okuduğunuz gibi pomodoro tekniği ve uygulanması bu kadar kolay. Siz de hemen deneyerek zamanınızı iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Haftanın En Çok Okunan Konusu: İngilizce Öğrenme Uygulamaları – Cake Nedir?

İşinize yaradıysa, tavsiyeniz, içerik fikriniz varsa veya herhangi bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz.

Leave a Reply