Freelancer Siteleri | Freelancer Çalışmak

Freelancer çalışmak günümüzde git gide yaygınlaşan bir kavramdır. Sunduğu rahatlık ve çoğu zaman evden çalışabilme olanağı ile bir çok kişi için en iyi çalışma tercihi freelancer oldu. Biz de bu konumuzda hem freelancer çalışmaktan bahsedeceğiz hem de çalışabileceğiniz freelancer siteleri ‘nden bahsedeceğiz.

Freelancer Ne Demek?


freelancer nedir

Öncelikle freelancer ne demektir sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Freelancer sözcüğünün türkçe karşılığı serbest çalışmaktır. Size freelancer işlerdi bir süre verilir, siz o süre içerisinde o işi bitirirsiniz. Nasıl bitirdiğiniz kimseyi alakadar etmez. Sadece sonuca bakılır. Ayrıca tek bir firmaya bağlı kalmazsınız. Bazen şahıslar bazen de kurumlar sizlere tek seferlik işler verebilir.

Freelancer Çalışmak Mantıklı Mı?

Günümüzde bir çok insan sabah 8, akşam 5 iş koşturmasından bunalmış bulunmakta. Freelancer çalışmanın sağladığı istediğin saatte çalışabilirsin avantajı, birçok kişi tarafından vazgeçilmezdir. Tabiki normal iş hayatına göre birçok zorluğu bulunmaktadır. Bu zorlukları hemen beraber inceleyelim.

Freelancer Çalışmanın Zorlukları

 • Net kazanç yok.
 • Planlama yeteneğinizin iyi olması gerekmektedir.
 • İletişim becerilerinizin iyi olması gerekmektedir.
 • Çevrenizin iyi olması gerekmektedir. (Zorunlu değil)
 • Yabancı dilinizin iyi olması gerekmektedir. (Zorunlu değil)

Şimdi bu listeyi biraz daha açarak yazımıza devam edelim.

1- Net kazanç yok: Bu işi yaparken herhangi bir maaşınız olmayacak. O ay 1.000 TL’de kazanabilirsiniz 20.000 TL’de. Bu kazanç farkı ne kadar listenin diğer maddeleriyle de orantılı olsa o ay işinizi çok iyi yaptığını halde sipariş çok az gelebilir.

2- Planlama yeteneğinizin iyi olması gerekmektedir: Eğer planlama yeteneğiniz iyi olmaz ise vadettiğiniz sürenin dışına çıkabilirsiniz. Bu da size kötü yorum olarak geri döner. Sipariş verenlerinde birçoğu bu yorumları incelediğinden kötü yorumlara sahip biri ile çalışmak istemezler.

3- İletişim becerilerinizin iyi olması gerekmektedir: Freelancer çalıştığınızda artık bir patronunuz olmayacak. Normal çalışma döneminizde direk patronunuzun dediği işi yapabiliyor olabilirdiniz ama artık direk müşteriler ile iletişimde olacaksınız. Müşterileri en iyi şekilde anlayarak işinizi yapmanız gerekmektedir. Eğer kötü bir iletişim beceriniz olur ise müşterileri kaçırabilir veya yaptırmak istediği işi tam anlayamadığınızdan kaliteli bir şekilde yapamaya bilirsiniz.

4- Çevrenizin iyi olması gerekmektedir. (Zorunlu değil): Çevrenizin neden iyi olması gerekir? Çünkü sizi müşterilere tavsiye edecek, bu işlerin içinde olan ve size yardım eden biri ile tanışıyor olmanız her zaman size artı sağlayacaktır. Lakin dediğim gibi olmasa da olur. Diğerleri gibi önemli bir madde değil.

5- Yabancı dilinizin iyi olması gerekmektedir. (Zorunlu değil): Yabancı dil bilmek hayatımızın her alanında olduğu gibi bu konuda da bizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Ne kadar çok yabancı dil bilirseniz o kadar çok ülkede satış yapabilirsiniz. Bu durumda daha fazla kazanç elde etmeniz mümkün.

Freelancer Siteleri


freelancer iş

Freelancer çalışmaktan bahsettiğimize göre şimdi de freelancer sitelerine göz atabailiriz. Öncellikle Türkiye ve dünyada freelancerlığın ne derece olduğundan bashetmek istiyorum.

Türkiye’de Freelancerlık

Türkiye’de bir kaç yıl öncesine kadar pek bilinmeyen bir kavramdı. Şuanda çok iyi derecelerde olmasa da hızla gelişen bir çalışma türüdür. Türkiye’de çok iyi derecede olmadığı için sizlere yabancı dilinizin iyi olmasını önermiştim. Eğer satışlarınızda Türkiye ile sınırlı kalırsanız çok yüksek derecelere zor ulaşacağınızı düşünüyorum. Şimdi de Türkiye’deki en büyük 3 freelancer topluluğuna bakalım

 • Bionluk.com
 • Sadeceon.com
 • Armut.com

Bionluk ile başlıyalım. Alexa sıralaması diğer seçeneklere göre daha düşük. Fakat gerek teması olsun, gerek hızı ve kolay kullanımlığı olsun benim en çok sevdiğim site bionluk.com Genel olarak; yazılım, seslendirme, reklamcılık, seo, yazı-çeviri, animasyon ve grafik tasarım alanlarında ticaretin yoğun olarak döndüğü bir site.

Sadeceon ile de devam edelim. Alexa sıralamasında bionluk ve armut sitelerinin ortasında gelmektedir. Teması ve ilan çeşitliliği ile bana biraz karmaşık geldi. Sitede genel olarak teknolojiye dair bir çok ticaret yapabilirsiniz. Çok fazla birbirinden farklı ilan bulunmaktadır.

Armut ile de Türkiye’de freelancer siteleri başlığımızı noktalayalım. 3 site arasında, alexa sıralamasının en yüksek olduğu sitedir. Bionluk ve Sadeceon neredeyse komple teknoloji kategorisindeki ilanlardan oluşmaktadır. Armut’ta ise bir çok konuda ilan bulabilirsiniz. Özellikle; temizlik, tadilat, nakliyat, tamir gibi konularda yoğun bir ticaret dönmektedir. Armut bana freelancer sitesinden daha çok bir kurumun daha fazla müşteriye ulaşmasına olanak sağlayan bir siteymiş gibi geldi. Çünkü en yoğun ticaretin döndüğü bir çok konuyu tek başınıza halledemezsiniz. Ekip çalışması gerekmektedir. Yine de freelance işler yapabileceğiniz bir çok konu bulunmkatadır.

Dünyada Freelancerlık

freelancer türkiye

Özellikle Amerika’da freelance kültürü Türkiye’ye göre daha gelişmiştir. Bu yüzden iyi bir ingilizceye sahip olmanız, en azından müşteriler ile rahat bir şekilde iletişim kurabilecek kadar ingilizce bilmeniz size çok daha fazla gelir kapısı açacaktır. “Eğer ingilizcenizi geliştirmek için ücretsiz bir uygulama arıyorsanız bu yazımı okuyabilirsiniz.” Şimdide ingilizce satış yapabileceğiniz büyük 3 freelancer topluluklarına bakalım.

 • Freelancer.com
 • Upwork.com
 • Fiverr.com

Yine alexa sıralamasına göre sıraladım. Alexa 3 site arasıda alexa sıralaması en düşük olan site freelancer. Bu sitede aslında diğer siteler gibi ilandan çok, ticaret açık arttırma benzeri bir sistem ile dönüyor. Müşteriler yaptırmak istedikleri işi yazıyor, freelancerlar ise bu işlere teklif veriyor. Bu şekilde müşteri kendine en uygun olan freelancerı seçmiş oluyor.

Ortanca sitemiz olan upwork aslında fiverr’a çok yakın. Aralarında çok küçük bir fark da olsa biz upworku ortanca olarak kabul ediyoruz. Upwork’te teknolojinin bir çok alanında yoğun ticaretin döndüğünü görebilirsiniz. Teknolojiye ek muhasebe ve hukuk alanında da yoğun bir ticaret bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük freelancer topluluklarından ve yazdığımız 3 site arasından en yüksek alexa sıralamasına sahip Fiverr adlı sitemizle konumuza devam edelim. Tasarımı ve kategorileri ile Bionluk ile çok benzeyen bir sitedir. Tabi Fiverr da çok daha fazla iş imkanı bulunmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü bir çok marka Fiverr ile çalışmaktadır.

freelancer iş siteleri

Az çok freelancer çalışmak ve freelancer siteleri konu başlıklarında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Eğer ek gelir kazanabileceğiniz başka yollar arıyorsanız: İnternetten Para Kazanma ‘nın En İyi Yolları adlı konuma bakabilirsiniz.

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz.

Leave a Reply