Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır? Çalışma Prensibi

Dokunmatik ekran teknolojisi; 2000’li yılların sonundan bu yana hayatımızda bulunmaktadır. Bu teknolojinin eskisi kadar gizemli olmadığını ifade etmeliyiz. Ancak, halen daha bu teknolojinin nasıl çalıştığını bilmeyen insanlar bulunmaktadır. Hadi dokunmatik ekran nasıl çalışır öğrenelim.

Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?

Kullanıcının dokunduğunu anlayan farklı sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerden ilki direnç sistemi olarak bilinmektedir. Cam paneli kaplaması için iletken ve dirençli metalik levhalardan yardım alınmaktadır. Kullanıcının ekrana dokunmasıyla beraber hem metalik katman hem de çizik koruma katmanı birbirine söz konusu noktada dokunmaya zorlanmaktadır. Kontağın meydana gelmesiyle beraber söz konusu noktadaki elektrik alanında değişme olmaktadır. Bir başka deyişle, kontağın olduğu noktanın koordinatları; o bölgenin neresi olduğunu hesaplayan bilgisayara gönderilmektedir. Bu işlem ile beraber bilgisayar da dokunuşun ne anlama geldiğini belirleyecek olan işletim sistemine söz konusu komutu göndermektedir.

Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?
Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışır?

Direnç sisteminin dışında kapasitif sistem bulunmaktadır. Cam panelin tam üzerindeki elektrik şarjını tutan bir katmandan meydana gelmektedir. Kullanıcının parmağının ekrana dokunmasıyla beraber şarjın bir kısmı parmağa geçmektedir. Şarj miktarındaki azalma ise ekranın köşelerinde bulunan devreler tarafından ölçülmektedir. Sonuç olarak, şarj miktarındaki azalma ile bilgisayarın parmağının dokunduğu yer hesaplanmaktadır.

Üçüncü sistem ise yüzey akustik dalga sistemi olarak bilinmektedir. Cam levhanın kenar kısımlarında bir çift güç çevirici yer almaktadır. Camın içerisine elektrik sinyalini yansıtması için yansıtıcılar yerleştirilmektedir. Sonuç olarak, kullanıcının ekrana dokunmasıyla beraber elektrik sinyali rahatsız edilmektedir.

İşinize yaradıysa, tavsiyeniz, içerik fikriniz varsa veya herhangi bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Haftanın En Çok Okunan Konusu: MagSafe Nedir? Hangi Anlamlara Gelir?

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz

Leave a Reply