Doğru LinkedIn Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya artık hayatımızın önemli bir noktasında. Bu konuda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum. LinkedIn genellikle iş dünyasında kullanılan; iş arayanların iş bulabileceği, iş verenlerin çalışan bulabileceği, şirketlerin dijital pazarlamada kullanabileceği bir platform. Peki sadece bundan mı ibaret? Tabi ki hayır. LinkedIn’de tıpkı Facebook’da olduğu gibi içerikler paylaşabiliriz.LinkedIn’i temel olarak anladığımıza göre artık doğru linkedIn kullanımı nedir? LinkedIn nasıl doğru kullanılır? gibi sorulara cevap verelim

LinkedIn’i Doğru Kullanmak Nedir?

Doğru kullanmayı öğreteceğiz fakat doğru kullanmak derken neyi kastediyoruz onu bir anlayalım. Doğru kullanmaktan kastımız içerik paylaşımlarımızı daha fazla kitleye ulaştırmak, iş arayışında diğerlerinden daha ön planda çıkmak gibi durumlardır.

Doğru LinkedIn Kullanımı
Doğru LinkedIn Kullanımı

Doğru LinkedIn Kullanımı Nasıl Olur?

Öncelikle profilimizden başlayalım. Profilimizde yapmamız gereken en önemli iş yıldızlı profil seviyesine getirmektir. Zaten yıldızlı profil seviyesine gelirken profilimizde yapmamız gereken her işi yapacağız.
Yıldızlı profil seviyesine gelmek için yapmanız gerekenler profilinizde çıkacaktır. Ben size bunlar hakkında detay ve en doğru yapılışını göstereceğim. Detay gerektirmeyen veya doğru bir yapılış şekli olmayan konuları atlayacağım.

Profil Fotoğrafı

Olmazsa olmazımız olan profil fotoğrafından başlayalım. Bu platform Instagram gibi sürekli fotoğraf paylaşabileceğiniz bir platform değil. Bu yüzden sizi takip edecek ve bağlantı kuracak kişiler sizi belirgin bir şekilde görmek isteyecektir. Bunu biz profil fotoğrafımızla yapacağız. Bu yüzden profil fotoğrafımızda yüzümüz belirgin ve net bir şekilde bulunmalıdır. Grup halinde çekilen fotoğraflar pek uygun olmayacaktır. Arkamızda bizi en iyi şekilde gösterecek beyaz veya siyah bir arka plan olması bizim yararımıza olacaktır.

Profil Özeti

Diğer olmazsa olmazımız özet kısmı. Özet kısmı diğer sosyal medya platformlarından aşina olduğumuz biyografi kısmıdır. Buraya gireceğiniz bilgiler kadar dilde çok önemli. Eğer çalıştığınız şirket yurtdışında faaliyet göstermiyor veya sizin küresel çapta hiç bir faaliyetiniz yoksa dil Türkçe yazmanızda sakınca yok. Eğer bu tür durumlar varsa İngilizce yazmanız sizin yararınıza olacaktır. İçerik olarak ise; eğitim sürecinizi, kişisel ve sektörel çalışmalarınızı ve insanlara kendinizi tanıtırken bilmelerini isteyeceğiniz birkaç şeyi çok uzatmadan yazabilirsiniz.

Yetenekler

Yetenekler kısmı yazdığınız özet kısmını desteklemede çok önemlidir. Yeteneklerinizi seçerken yetenek sınavı ile teyit ettirebileceğiniz yetenekleri seçmek çok önemlidir. Çünkü seçtiği yetenekle alakası olmayan biri bile o yeteneği seçebilir. Siz yetenek sınavına girip yeteneğinizi teyit ettirebilirseniz bu sizin çok yararınıza olacaktır.

İlgi Alanları

İlgi alanları kısmı sizin akışınızda çıkacak gönderiler için önem arz etmektedir. Bunun için sevdiğiniz takip etmek istediğiniz şirketleri bu kısımda takip etmelisiniz.

Bu kısımları ve diğer kalan basit kısımları yaptıysanız artık hesabınız yıldızlı hesap seviyesine geldi. Sırada yapacağımız iş ise bağlantı sayımızı 500+ yapmak olacaktır.

Bağlantılar

En başta LinkedIn algoritması size tanıyor olabileceğiniz 1. dereceden kullanıcılar sunacaktır. Sunduğu tüm kullanıcılara bağlantı sayınız 50 olana kadar kadar bağlantı isteği gönderin. Eğer 50 bağlantıya tamamlanmıyorsa hiç problem değil şimdi 2. dereceden kullanıcılara bağlantı isteği göndermeye başlayacağız. Burada önemli bir nokta var göndereceğiniz bağlantı isteklerinin sizinle bir ilgisi olması lazım. Rastgele kullanıcılara sırf bağlantı sayınız artsın diye istek göndermek yanlış bir yol olacaktır. Bilgi almak istediğiniz, takip etmek istediğiniz veya bulunduğunuz sektörlerde bulunan kullanıcılara bağlantı isteği göndermek en iyi yoldur.

Sonrası

Bağlantı sayınız 500+ oldu, profiliniz yıldızlı oldu peki şimdi ne yapacaksınız? Artık işler birazda sizin sosyal medya becerilerinize göre değişecektir.

Etkileşime Geçin

Diğer kullanıcılarla etkileşime geçmek de çok önemlidir. Bağlantılarınızın gönderilerine yorumlar gönderin, anketleri kullanarak bağlantılarınızın fikirlerini öğrenin, paylaştığınız içeriklerin yorum kısmında kullanıcıları tartışmaya davet edin, bağlantılarınıza mesaj gönderip tanışın…

Etkinliklere Katılın

LinkedIn’de etkinlikler paylaşılabilir ve katılınabilir. Bu etkinliklere katılarak ve katıldığınızı bağlantılarınıza duyurarak daha güçlü bağlantılar elde edebilirsiniz.

Bağlantı Sayınızı Arttırın

Bağlantı sayınız 500 olunca duracak mısınız? Tabi ki hayır! Sık sık yeni bağlantılar edinin bu süre içinde başka kullanıcılarda sizlere bağlantı isteğinde bulunacaktır bunlardan kabul etmek istediklerinizi kabul edin.

Doğru LinkedIn Kullanımı bu kadar kolay. Sizde bu güçlü sosyal medya platformunu doğru kullanarak diğer kullanıcılardan daha ön planda çıkın. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Haftanın En Çok Okunan Konusu: Tiktok Pro Nedir? TikTok Kullanıcıları Dikkat

İşinize yaradıysa, tavsiyeniz, içerik fikriniz varsa veya herhangi bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Telegram Kanalımıza katılabilir veya Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz.

Leave a Reply